کرپی گالوانیزه

کرپی گالوانیزه

جهت جلو گیری از زنگ زدگی در بعضی اوقات استفاده از کرپی های گالوانیزه مزایایی دارد در شرایط معمولی کرپی های پر مقاومت زنگ خوردگی را از خود نشان نمی دهند و بنابرین به نظر نمیرسد کا در شرایط معمولی لازم به استفاده از کرپی های گلوانیزه باشد یا اینکه سازه در جای باز ودر
در شرایط اقلیمی دریایی مواجه باشد. بعضی از کارخانجات نیز، ممکن است مجبور به استمرار المبتنی
پور مقاومت گالوانیزه گردد. در مورد کرپی ها واستاندارد پیچ ها A490 نمونه ای وجود ندارد که از کرپی گالوانیزه انبه شده باشد. تاثیر گالوانیزه کردن پیچ A325 در این بخش توضیح داده شده است.

مسئله این است که تاثیر گالوانیزه کردن در مشخصات کرپی پرمقاومت چیست؟ جواب می تواند کنده شدن و سرخوردن دنده های مهره، بعلت زیاد تر شدن لقی لازم دنده ها و تاثیر پوشش فلز روی در میزان لازم پیچش در هنگام نصب باشد. تحقیقات نشان داده است که گالوانیزه کردن هیچ تاثیری در مشخصات کرپی ندارد ، اصطکاک بین دنده کرپی پیچ و مهره در اثر گالوانیزه شدن زیاد می شود. گالوانیزه کردن دو تاثیر دارد:اول: متغیرهای رابطه بین میزان پیچش و پیش تنیدگی نتیجه شده از آن را افزایش می دهد، در نهایت ممکن است کرپی و پیچ و مهره گالوانیزه قبل از دستیابی به پیش تنیدگی لازم، به خرابی برسد.دوم:سر خوردن دنده ها ممکن است قبل از نصب کامل بعلت اصطکاک زیاد اتفاق افتد. (فرض بر آنست که با روش چرخش مهره استفاده شده و یا تست کرپی  با آچار تنظيم صورت نگرفته. اگر این تست قبل از نصب انجام شود، بعید است چنین موردی پیش آید) جهت روشن کردن و حل مسائلی احتمالی ناشی از گالوانیزه کردن ASTMA325 لازم می دارد که مهره ها روغن کاری شده و آزمایشات سر هم کردن قبل از نصب جهت اطمینان از آنکه سر خوردن و یا خراب شدن پیچ در هنگام نصب پیش نباید صورت گیرد.
ا لق رزوه کردن مهره در کارخانه به صورت عمدی صورت می گیرد چرا که بستن کرپی ومهره پوشش شده با روی، به صورت مناسب انجام شود. این موضوع یکی از دلایل سر خوردن و هرز شدن مهره است. تست های لازم در این جهت باید قبل از نصب صورت گیرد.
نصب بر اساس کلیه ملزومات مرتبط با این کرپی ها در ASTMA325 و RCSC اطمینان لازم را ایجاد خواهد کرد.این ملزومات شامل:
الف. کرپی ها و پیچ ها و مهره های گالوانیزه و واشرها، در صورت لزوم، برای نصب باید بررسی گردد، به مهره ها باید روغن کاری شده و با کرپی های تهیه شده مورد آزمایش قرار گیرد، به پیچ و مهره ها باید با هم در یک محموله حمل شوند و
باید از پیچ و مهره هایی کی از منابع مختلف که سعی شده اند استفاده نمود .

 


صنایع کوبن پیچ   ۰۹۱۲۴۲۲۴۷۸۶

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا