رولیک |قیمت رولیک

رولیک

رولیک

رولیک چیست ؟

در اکثر کارخانجات برای انتقال مواد و… از انتقال دهنده ای به نام نوار نقاله استفاده می کنند . نوار نقاله از چندین جز مانند : تسمه،دینام،شاسی و … تشکیل شده ، یکی از مهم ترین اجزا رولیک نام دارد .

رولیک یا غلطک که کارکرد هرزگرد را دارد، چندین وظیفه اصلی در نوار نقاله را برعهده داردکه شامل راهنمایی تسمه نوار نقاله و حالت دادن به تسمه و نوار نقاله ،جلوگیری از ریختن و جابه جا شدن بار ، کمک به الکتروموتور جهت حرکت و انتقال ، جلوگیری از ضربه ای که در بعضی از موارد هنگام وارد شدن بار به تسمه نقاله وارد می شود ، جلوگیری از خارج شدن تسمه از مدار ، تحمل وزن تسمه و بار در حال انتقال و …

قیمت رولیک / لیست قیمت

لیست قیمت رولیک پرسی سایز 6

لیست قیمت  رولیک  پرسی سایز ۶

لوله mm60  *  شفت mm16  *  بلبرینگ نو

قیمت رولیک

لیست قیمت  رولیک  پرسی سایز ۷

لوله ۷٫۶cm  *  شفت ۱۶mm  *  بلبرینگ نو

لیست قیمت رولیک پرسی سایز 8

لیست قیمت  رولیک  پرسی  سایز۸

لوله۸٫۹mm  *  شفت ۱۶mm  *   بلبرینگ نو

تسمه نوار نقاله

لیست قیمت تسمه نوار نقاله با مناسب ترین قیمت و کیفیت/ مقاوم در برابر سایش-کشش-ضربه و پارگی-رطوبت- روغن و مواد شیمیایی-دما

انواع رولیک

انواع رولیک - . پرمصرف ترین نوع رولیک ، تعویضی و پرسی می باشد .

رولیک پرسی ، رولیک جوشی ، رولیک تعویضی ، رولیک ضدسایش ، رولیک زیر (برگشت) و رفت ، رولیک ضربه گیر ، رولیک پلیمری و کله قندی . پرمصرف ترین نوع رولیک ، تعویضی و پرسی می باشد .

رولیک تعویضی : استفاده در رولیک های رفت،برگشت،راهنما.

رولیک راهنما : جلوگیری از خارج شدن تسمه از مدار .

رولیک ضربه گیر: جلوگیری از ضربه وارد شدن در بعضی از حالت هایی که هنگام ورود بار و موادی مانند سنگ به رولیک و تسمه وارد می شود .
این نوع از رولیک ها بیشترین مصرف را در بین رولیک ها دارند .در نقاط تغذیه و ریزش بار رولیک ها در سمت بالایی کانوایر با گام کوچک تری به کار گرفته شده و اغلب با مواد لاستیکی و یا مواد کشسان ( رولیک ضربه گیر ) روکش می شوند.

رولیک پرسی : استفاده در رولیک های رفت، برگشت و راهنما استفاده می شود.

غلطک دیسکی برگشت:در غلطک های دیسکی ،چندین غلطک بسیار نازک روی محوری ثابت به کار گرفته می شود . آن ها سبک تر از غلتک های معمولی بوده و بارهای اندکی را تحمل می کنند

رولیک تعویضی و پرسی
  •  هر دو رولیک تعویضی و پرسی یک کار را انجام می دهند و فرق آنها در قطعات استفاده شده و قیمت آنها می باشد .
  • در رولیک های تعویضی قطعات استفاده شده قابلیت تعویض دارند و قیمت بالاتری نسبت به رولیک های پرسی دارند .
  • (رولیک پرسی به علت پرس شدن قطعات قابلیت تعویض ندارند.)
  • رولیک ها به عنوان تکیه گاهی مستحکم برای نوار و نگهدارنده برای باری که حمل میشود مورد استفاده قرار می گیرند.(وظیفه رولیک در نقاله ها ایجاد تکیه گاه و کاهش اصطکاک برای تسمه نقاله و بار حمل شونده میباشد.)
  • غلتک ها در نوار نقاله های تسمه ای به عنوان المان حمل کننده تسمه (رولیک های رفت – رولیک های برگشت ). و در کانوایر های غلطکی از رولیک ها به عنوان المان حمل و نقل  کالاها (جعبه ها) استفاده میشود .
  • رولیک و غلطک ها میتوان برای انتقال کالاهای رولی مانند: (رول کاغذ یا رول پارچه )در صنایع کاغذ سازی و یا نساجی استفاده کرد
برای اینکه بتوان از تسمه ای که دچار آسیب دیدگی جزیی شده ،دوباره استفاده کرد ،می توان به جای تعویض آن از بست های  تسمه نقاله استفاده کرد .

بست تسمه نقاله
بست ۲پیچ _ تک پیچ / لیست قیمت و کاربرد

ساختار و سایز رولیک ها

ساختار و سایز رولیک ها - . از قطر ۶ سانتیمتر تا ۱۶ سانتیمتر برای کاربرد های متوسط و سنگین -  قطر ۲ سانتیمتر تا ۶ سانتیمتر برای کاربرد های سبک و کوچک

رولیک ها از نظر سایز و ساختار انواع مختلفی دارند. از قطر ۶ سانتیمتر تا ۱۶ سانتیمتر برای کاربرد های متوسط و سنگین مورد استفاده قرار میگیرند . در انتقال قطعات توسط کانوایر های تسمه نقاله ای در قسمت رویه و بالایی و زیرین غلطک های راست به کارگرفته میشوند .
برای جابجایی کالاهای توده ای (فله ای) از غلطک های گودالی (زاویه دار )در سمت بالایی و قسمت حمل مواد (رولیک رفت) استفاده می شود. زیرا مقطع مواد بزرگتری به همراه جابجایی مطمئن را ممکن می سازد.
از قطر ۲ سانتیمتر تا ۶ سانتیمتر برای کاربرد های سبک و کوچک معتبر است . در بارهای کم و کانوایر های باطول نه خیلی زیاد از مسیر لغزشی استفاده میشود. اگرچه این امر اصطکاک بالاتری را ایجاد می کند ، لیکن از شکم دادن تسمه نقاله جلوگیری میکند. گاهی تسمه روی لایه نازکی از هوا کشیده میشود .

کاربرد رولیک - غلطک

کاربرد غلطک ها یا رولیک

 از غلطک ها یا ( رولیک ) به طور وسیعی در صنعت  استفاده میشود وظیفه آنها بسیارساده ولی خیلی کار آمد و غافلگیر کننده میباشد .رولیک ها در نقاله های تسمه ای به عنوان المان حمل کننده تسمه ،در نقاله های غلطکی و خط غلطکی و درنقاط اتصال تسمه های نقاله به عنوان وسایل حمل و نقل کالا به کار میرود ، که  در صنایع انتقال و نوار نقاله ها به صورت کلی(رولیک) با دین ۱۵۲۰۷ تعیین شده اند .

به طور کلی در کاربرد های سنگین و متوسط ازغلطک هایی با قطر ۶ سانت تا ۱۶سانت مورد استفاده قرارمیگیرند و در کاربرد های سبک از قطر ۲ سانت تا ۶ سانتیمتر مورد استفاده قرار میگیرند ،و در بسیاری از ماشین آلات صنعتی مانند(نقاله ها-دستگاههای تغذیه –  صنایع کاغذ سازی – چاپخانه ها -صنایع نساجی – دستگاههای خمشی -دستگاه های پرس تمبر و ….) و برای انتقال کالا های رولی مانند رولکاغذ یا رول پارچه استفاده میشود.

در انتقال قطعات توسط نقاله های تسمه ای  رولیک ها در قسمت بالایی و زیرین نقاله ها قرارمیگیرند و در بارهای کمتر و نقاله هایی با طول کمتر از مسیر لغزشی استفاده میشود .اگر چه این امر اصطعکاک بالاتری را ایجاد میکند ، ولی از شکم دادن تسمه نقاله جلوگیری مینماید .

برای انتقال مواد فله ای برای جلوگیری از ریختن مواد توده ای از از چیدمان به صورت دره ای درقسمت بالایی نقاله استفاده میشود . و در نقاط تغذیه نقاله ها  در قسمت بالایی  با گام کوچکتربه کار گرفته میشود و اغلب با مواد کشسان (لاستیکی ) روکش میشوند .

اسکرول به بالا