تسمه نقاله چیست

تسمه نقاله چیست


تسمه نقاله


 • (کاربرد تسمه نوار نقاله)
 • (انتظاراتی که از تسمه نوار نقاله ها داریم )
 • (جنس منجید تسمه نقاله)
 • ( نوع ساختار تسمه نقاله ها )
 • (تسمه نقاله های کیلومتری )
 • ( تار پود تسمه نقاله ها توصیه ISO در ساخت تسمه نقاله ها)

تسمه نقاله – رولیک – پیچ و مهره – زنجیر الواتور

 

گسترش معدنکاری کانه ها و انتقال آنها به ابداع تسمه نقاله ها انجامید. در حال حاضر این سیستمها جایگزین سیستم قدیمی انتقال با راه آهن می شوند. امروزه سیستمهای انتقال مواد چند صد کیلومتری غیر معمول نیستند. تسمه نقاله ها برای جابه جایی و انتقال مواد در یک شرکت هم مهم هستند. این فراورده ها غالبا در شرایط سخت کار می کنند، که بازتاب آن در انتظارات روز افزون از مواد مصرفی در ساخت آنها مشاهده می شود.
تسمه نقاله ها از دو جزء اصلی تشکیل شده اند: جزء پایه یا منجید که از یک، چند لایه منسوج، پارچه نخی، نخ فولادی یا ترکیب اینها ساخته می شود و یک رویه کائوچویی که از منجید محافظت میکند.

 

 

 


استفاده از منسوجات در تقویت کائوچو


انتظاراتی که از تسمه نوار نقاله می رود به روش استفاده از آنها بستگی دارد. نیازهای پایه عبارت اند از انعطاف پذیری تسمه نقاله، استحکام کششی تسمه نقاله، مقاومت سایشی تسمه نقاله، مقاومت در برابر ضربه و پارگی، مقاومت در برابر رطوبت، روغنها و مواد شیمیایی، سرویس دهی در طیف وسيع دما، مقاومت زمانمندی تسمه، اشتعال ناپذیری نوار نقاله، ایمنی، چسبندگی همه قطعات تسمه به هم، خوب ماندن بر غلتک دوار، حداقل تولید بار ساکن و قیمت معقول تسمه نقاله.

البته برای کاربردهای خاص برخی از این فاکتورها مهمتر از تعبیه هستند. همین انتظارات را از سیستم تقویت می توان داشت، به عبارت دیگر توقعاتی که از خواص الياف و ساختار پارچه مصرفی می رود مشابه موارد پیش گفته است. در حالت کلی هیچ ماده ای همه خواص مطلوب را ندارد و به همین سبب با در نظر داشتن شرایط واقعی سرویس دهی بایستی مصالحه کرد.

 


منجید تسمه


امروزه منجید نقاله از مواد مختلفی ساخته می شود: الیاف ریون، پلی آمید، پلی استر ، شیشه، فولاد و (پلی وینیل الکل). از الیاف پنبه هنوز هم استفاده می شود ولی در مقادیر کم. در ساخت تسمه نقاله، هم ساختار رشته های تار و پود و مقدار تاب آنها و هم روش بافندگی آنها مهم است. انواع مواد تقویتی در مقادیر متنوع استفاده می شوند. پارچه های پنبه ای عموما وقتی به کار می روند که برای هم سانتی متر پارچه حدود ۱kN استحکام نیاز باشد. برای مقادیر بالاتر استحکام، الياف ریون بهتر نا۔ البته عيب قابل توجه آنها این است که استحکامشان بر اثر رطوبت کاهش می یابد.

تعداد لایه ها در یک تسمه نقاله را نمی توان اختیاری افزایش داد. معمولا ۳ تا ۳ لایه استفاده می شود. با افزایش تعداد لایه ها، هزینه های تولید افزایش می یابد و بهره برداری از استحکام پارچه هم کمتر می شود، به عبارت دیگر نسبت مجموع استحکام همه اجزاء به استحکام منجید تسمه نقاله کاهش می یابد. به همین دلیل در تسمه نقاله های سخت کار، الیاف پلی آمید، پلی استر ، شیشه یا فولاد به کار می روند.

برای هر یک از این مواد، محدودیتهایی در کاربرد بهینه و چندین مشکل صنعتی وجود دارد که حین استفاده باید در نظر گرفته شود. ترکیب دو ماده مختلف بسیار مؤثر است چون می توان از بهترین خواص هر یک بهره برداری کرد. این ترکیبات عبارت اند از ریون / پلی آمید و پلی آمید پنبه، ولی ترکیب پلی استر / پلی آمید (پلی استر به عنوان تار) مطلوبترین است.

 


EP(ای پی)تسمه نقاله – توصیه ISO


بنا به توصیه ISO، این پارچه ها به پارچه EP(ای پی)تسمه نقاله موسوم اند و از امتیازات زیر برخوردارند:

 

 1.  استحکام کششی زیاد که ساخت تسمه های طویل را ممکن می سازد.
 2.  مقاومت عالی تسمه نقاله در برابر رطوبت، به طوری که جدا شدن لایه ها و افت استحکام مشاهده نمی شود، اسیب موضعی تسمه نیاز به تعمیر فوری ندارد.
 3.  مقاومت نوار نقاله در برابر ضربه های بالا.
 4.  مقاومت زیاد تسمه نقاله در برابر خستگی دینامیکی که امکان استفاده از غلتکهای دوار با قطر کمتر را فراهم میکند.
 5. کشیدگی کم تسمه در حین عمل که استفاده از نوار نقاله های خیلی طویل را ممکن می کند. ۶. مقاومت نوار نقاله عالی در برابر دمای بالا._
  سیستمهای تقویتی برای یکایک فراورده های کائوچویی

 

 


نخ فولادی در ساخت تسمه نقاله


در مواردی که تنها راه حل ممکن فنی در تحصیل پارامترهای مطلوب در تسمه برای مسافتهای بلند و خیلی بلند است رو به افزایش است. در ساخت تسمه نقاله از نخهای فولادی با ساختاری متفاوت با آنچه در ساخت تایر به کار می رود استفاده می شود. ساختارهای ۷ × ۷ و ۳× ۷ × ۷ و ۷ × ۷ × ۷با قطرهای مختلف الیاف پایه
(از ۱۵ر ۰ تا ۶۴mmر ۰ و استحکام ۲ تا ۵۰ kn رایج ترند.

پایداری عرضی با استفاده از لایه های کرباس تقویت شده در پود حاصل می شود. استفاده از تجهیزات خاص تولید، ضرورت دقت در تولید و سختی انجام تعمیرات تسمه های آسیب دیده از معایب نخهای فولادی است. تسمه های تقویت شده با فولاد تنها برای شنیهای ممکن با ساختار خاص مناسب هستنداز الیاف شیشه هنوز خیلی استفاده نمی شود.

از این الیاف در تار و معمولا در ترکیب با یک ماده دیگر در پود استفاده می گردد. تسمه تقویت شده با الیاف شیشه از استحکام و پایداری ابعاد خیلی خوب برخوردار است. این نوع الیاف عمدتا در موارد خاص، جایی که مقاومت در دمای بالا با واکنشگرهای خاص لازم است مناسب اند. کاربرد الیاف پلی پروپیلن هم محدود است. از طرف دیگر، الیاف پلی (وینیل الکل) پر مصرفترین ولی تنها زمانی که تولید صنعتی آنها به صرفه باشد. این نوع لیف در ژاپن شناخته شده است و عمدتا برای پارچه هایی که استحکامشان( ۷ ر ۰ ) تا ( kn5 ر ۱) (در هر سانتی متر پارچه) است موفق بوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا