تسمه نقاله پی وی سی pvc

تسمه نقاله پی وی سی pvc

تسمه نوار نقاله

( اهداف – کاربرد – محاسبات – اجزا )

عواملی که در صنعت های مختلف ما در جهت افزایش ساخت و تولید اجتناب پذیر ساخته است . که برای کنار گذاشتن و گذشتن از شرایط و دستگاه و صنعت های سنتی دستی .و ساختن و امروزی کردن دستگاه ها و به روز شدن صنعت تا موجب (سود دهی بیشتر_افزایش محصول نهایی_بالابردن سرعت و صرفه جویی در وقت_کم کردن تعداد نیروی انسانی_و بسیار مزایا و محاسن بیشتر شود.

یکی از مهم ترین تجهیزات که برای افزایش تولید و سود و سرعت می باشد حمل و نقل است .و در میان تجهیزات حمل و نقل مانند لیفتراک -کامیون-تریلر-انواع جرثقیل-انواع نقاله .(تسمه نقاله پی وی سی pvc-تسمه نقاله لاستیکی-نقاله های بالابر-و…)نقش بسیار مهمی در جابه جایی دارند .

نقاله های تسمه ای یکی از این تجهیزات انتقال می باشد ، که همانند تمامی  نقاله ها کار انتقال مواد را بدون ارزش افزوده و برای مواد و اجسامی که حمل می نماید انجام می دهد .آنها می توانند اجسام و مواد را بدون کوچکترین تغییری جابه جا  نمایند و هزینه ها را کاهش دهند . برای مثال یک لودر را در نظر بگیرید که باید موادی را از محلی به محل دیگر انتقال دهد . که در این انتقال باید هزینه هایی همچون خرید لودر-هزینه سوخت-هزینه پرسنل وراننده لودر-هزینه بیمه پرسنل-هزینه تعمیرات لودر-هزینه تهیه لوازم و قطعات یدکی لودر-و…که برا انتقال و این نوع جابجایی هزینه باید نمود . ولی در سیستم های انتقال مواد(نقاله ها) همین نوع انتقال را میتوان با هزینه کمتر و سرعت بیشتر انجام داد .

 

 

 

 

اصول محاسبات – انتخاب تسمه نوار نقاله

دو پارامتر اصلی فنی انتقال برای یک نوار نقاله ،مقدار کالای جابجا شونده و توان محرک مورد نیاز برای هدایت مسیر و نوع آن است،که بعنوان مهمترین اطلاعات خروجی جهت انتخاب و طراحی نقاله می باشد.

 

 اجزای نقاله پی وی سی : بسته میانی واحد محرکه تنظیم کشش (ریگلاژ)

 

 

 

 

 

پولی ها در نقاله پی وی سی PVC  

پولی ها روی هم یک تسمه نفاله  را می سازند تا بسته های مواد و… را جابه جا نمایند.برای ساخت نقاله  نیاز به یک بستر میانی یا اسکلت می باشد .که تسمه  -رولیک-غلطک-موتور و… بر روی آن نصب می شود.

در نوار نقاله ها  برای خم کردن و چرخش دوباره تسمه از پولی ها در هر سر نوار نقاله از آن استفاده می شود . و از غلطک ها (رولیک ) برای حفظ تعادل  تسمه  از آن استفاده می شود.

 

 

 

 

 

سیستم محرکه در نوار نقاله پی وی سی PVC 

نیرویی که برای به حرکت درآوردن نوارنقاله پی وی سیpvc یا دیگر نوارنقاله های مختلف برای به حرکت دادن به تسمه یا غلطک و رولیک ها لازم است نیروی محرکه گفته میشود . این نیرو توسط انواع موتور و الکترو موتور های الکتریکی انجام میشود.

سیستم محرکه را می توان به چندین صورت مختلف در انتهای تسمه نقاله. در وسط و قسمت میانی نقاله -قسمت انتها نصب کرد. تسمه نقاله توسط اصطکاک تسمه با پولی محرک به حرکت در می آیند . و سطح تماس بیشتر بین پولی و تسمه کارای نوار نقاله را بهتر می نماید.

البته باید عنوان نمود که نوار نقاله هایی که از محرکه انتهایی ساخته می شوند و توانایی بیشتری نسبت به حمل  نیرو را دارند. به دلیل آنکه در یک نقاله که از محرکه انتهای شانه ساخته شده اند.توان و سطحی که پولی ها به تسمه نقاله دارند کم می باشد . چون در یک نوار نقاله با سیستم محرکه انتهایی نیرویی که به تسمه وارد می شود کم است .دلیل آن هم محل اصطکاک پولی با تسمه  می باشد. که فقط از پشت تماس دارد و شعاع اصطکاک پولی با تسمه نقاله  کمتر است. ولی در تسمه نقاله های  با سیستم محرکه مرکزی تسمه بیشترین تماس و تقریبا کاملا با پولی محرکه در تماس است . این امر باعث اصطکاک بیشتر تسمه  با پولی و در نهایت نیروی خروجی بیشتر می شود.

 

 

 

 

 

گیربکس یا کاهنده نوار نقاله های پی وی سیpvc

در همه نوار نقاله های الکتریکی برای برای کنترل دور الکترو موتور و رساندن به دور و چرخش مورد نظر و انتقال نیرو بعد از کم کردن دور موتور و انتقال ان به غلطک . رولیک-و تسمه نقاله از گیربکس یا کاهنده میکانیکی استفاده میشود . گیربکس ها انواع مختلفی دارند و همانطور که گفته شد هدف اصلی انها کم کردن دور موتورو تنظیم ان برای انتقال به نقاله میباشد.

گیربکس ها انواع مختلفی دارند ولی یک شفت خروجی و شفت یا سوراخ ورودی در همه گیربکس ها مشترک است.  داخل گیربکس ها از چرخدنده ها برای درگیری استفاده میشود که شفت و یا سوراخ ورودی به شفت الکترو موتور و شفت خوروجی در گیربکس ها به غلطک و درام نقاله نصب میشود.

 

 

 

 

 

انواع گیربکس

1- الکترو گیربکس:که دراین مدل (گیربکس)  موتور و گیربکس به مستقیما به یکدیگر متصل هستند.

2- الکترو موتور :نصب شده کنار گیربکس مانند گیربکس کتابی یا که دارای یک سوراخ ورودی میباشد. که شفت موتور الکتریکی داخل ان قرار میگیرد و نیروی و چرخش  وارد شده از ان توسط چرخ دنده های داخل ان کم شده و به شفت خروجی انتقال داده میشود.

3- گیربکس جدا:کار این گونه گیربکس  بدین صورت میباشد که موتور به صورت جداگانه نصب شده و چرخ دنده و یا پولی به درام و (غلطک) نوار نقاله نصب میشود . در صورت پولی بودن توسط تسمه vو درصورت چرخ دنده بودن توسط زنجیر به حرکت و چرخش درمی آیند .و میزان دور و چرخش را با بالا پایین بردن قطر چرخ دنده و یا قطر پولی کم و زیاد نمود

 

 

 

تنظیم ریگلاژ در تسمه نقاله پی وی سی PVC 

تنظیم و ریگلاژ تسمه نقاله PVC هم یک مکانیزم کششی می باشد .که برای تنظیم و ریگلاژ نقاله ها به صورت مداوم یا در صورت از کار افتادگی تسمه که نیاز به تعویض دارد بر روی آن نصب می شود .تا میزان و مقدار کششی مورد نوار نقاله مورد نیاز را با توجه به میزان مطلوب کش آمدن تسمه نقاله تنظیم نماید. سیستم ریگلاژ و تنظیم یک سیستم جدا می باشد. که معمولا زیر شاسی نصب می نمایند . سیستم های تنظیم و کشش تسمه نقاله به صورت خودکار و دستی می باشد .در صورت دستی بودن توسط نیروی انسانی هرچند وقت یکبار تنظیم می شود. در صورت خودکار بودن سیستم خود به خود به صورت اتوماتیک توسط فنر یا سیلندرهای بادی تنظیم می شود.

تسمه نقاله پی وی سی

تسمه نقاله pvc  

لیست قیمت انواع تسمه نقاله pvc از ضخامت ۵MM تا ۸MM
عرض ۳CM تا ۱۸۰CM
در رنگ های (سفید)( مشکی)( سبز)( آبی)

پیمایش به بالا